Wiercone studnie głębinowe powstają zwykle w wyniku mechanicznego wiercenia (za pomocą specjalistycznych urządzeń wiertniczych) w ziemi otworu do wydobycia wody znajdującej się na głębokości poniżej 20m.
Wykorzystanie studni głębinowej to sprawdzona alternatywa dostarczania wody pitnej dla wodociągów. Dzięki wierceniom na duże głębokości docieramy do warstw wodonośnych które są bardziej odporne na skażenia środowiska zewnętrznego a tak uzyskana woda ma bardzo dobre walory smakowe i zapachowe.
Studnie głębinowe wiercone z zastosowaniem do ujęcia wody pitnej powinny wykonane zostać z rurą osłonową. W wywierconym otworze zapuszcza się rurę osłonową aż do litej skały co gwarantuje odcięcie wszystkich zanieczyszczeń np. nieszczelność szamba oraz wyklucza mieszanie sie wody gruntowej z głębinową.
Po osiągnięciu warstwy wodonośnej zapuszczamy rury studzienne niebieskie atestowane do wody pitnej odporne na zgniot ze strefą filtracyjną.
Osadzone rury studzienne obsypujemy żwirkiem krzemiennym który ma zadanie utworzyć warstwę filtracyjna oraz ustabilizować kolumnę studzienną a także pozwala wykonać korek betonowy lub compactonit nad warstwą wodonośną.
Po oczyszczeniu studni opuszczamy pompę głębinową. Zakończeniem studni jest jej górna obudowa z kręgów betonowych lub ze sztucznego tworzywa.
Wykorzystujemy pompy głębinowe takich firm jak:
– IBO ( produkt polski) pompą o rożnych średnicach z podstawową funkcją pompowania zwłaszcza w zapiaszczonych studniach
– Grundfos produkt Dania bardzo dobre pompy 3 calowe ze wszystkimi zabezpieczeniami i duża żywotnością