Budowa studni głębinowej

Budowa studni głębinowej nie jest skomplikowana czynnością.  Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy? Jaki jest koszt odwiertu? Jakich wymiernych korzyści można oczekiwać?

Nie jest żadną tajemnicą, że posiadanie własnej studni jest dużym atutem w gospodarstwie domowym. Posiadanie źródła własnej wody nadającej się do spożycia w dzisiejszych czasach może okazać się bardzo cennym udogodnieniem.

Studnie głębinowe – bilans zysków i strat

Budowa studni głębinowejStudnie głębinowe, określane także wierconymi lub rurowymi, stanowią dziś idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o zaopatrywanie gospodarstwa domowego w wodę. Dzięki swojej głębokości (zwykle około 15–20 m),  dostarczają nam wody, która jest o wiele  mniej narażona na zanieczyszczenia. Woda wgłębna jest zdatna do picia, ponieważ osłonięta jest nieprzepuszczalną warstwą gleby, chroniącą ją przed zanieczyszczeniami chemicznymi oraz bakteriologicznymi. Tego typu studnie są o wiele bardziej wydajne od studni kopanych, ponieważ na głębokościach znajdują się o wiele bogatsze zasoby wodne.

Jaki jest koszt odwiertu studni głębinowej?

Koszt odwiertu studni głębinowej będzie zależy przede wszystkim od ukształtowania terenu i warunków zabudowy w miejscu budowy.  Jeśli warstwa wodonośna znajduje się  płytko, przyczyni się to do niższej ceny.  Dużą część kosztów stanowią także filtry służące do uzdatniania wody oraz konieczność zakupu pompy głębinowej. Oczywiście należy także myśleć o przyszłości. Niezbędna będzie konserwacja studni, regularne przeglądy i badania wody. Wszystko to pozostaje jednak granicach opłacalności w momencie, kiedy nasze gospodarstwo musi być regularnie zaopatrywane w duże ilości wody, na przykład ze względu na podlewanie ogrodu, sadu, hodowlę zwierząt czy też do celów przemysłowych. W takich wypadkach koszty budowy studni głębinowej zwrócą się już po kilku latach. Czasami bardziej opłaca się budować studnie głębinowe, niż kopać podłączenie do daleko usytuowanego wodociągu. Warto podkreślić, że woda ze studni jest zwykle o wiele lepszej jakości niż wodociągowa.

Jak wygląda budowa studni głębinowej?

Studnia głębinowa powstaje przez odwiert, do którego wsuwana jest rura osłonowa, łącząca się z warstwą wodonośną, i wsuwana do niej rura filtracyjna pobierająca wodę. Rura osłonowa widoczna jest bezpośrednio pod powierzchnią gruntu. Zakończona jest obudową z tworzywa sztucznego lub kręgów betonowych. Dalej układ dystrybuuje wodę poprzez przyłącza i zawory odcinające.  Rura osłonowa obsypywania jest żwirem w celu zapewnienia wydajnego dopływu wody do rury filtracyjnej.  Jeśli odwiert ma około 10 m głębokości, konieczne będzie zamontowanie pompy tłoczącej, która będzie wspierać pobieranie  wody. Należy pamiętać również o tym, że okolice studni głębinowej wymagają utwardzenia w promieniu co najmniej jednego metra.

Budowę studni głębinowej przeprowadza firma specjalizująca się w tej dziedzinie. Wcześniej wykonuje się badania geologiczne, aby określić głębokość występowania warstw wodonośnych. Dzięki temu ustala się średnicę rur, długość filtrów oraz głębokość ich umiejscowienia.

Lokalizacja studni głębinowej

Należy pamiętać, że lokalizacja studni głębinowej jest regulowana przepisami prawnymi. Określają one minimalne odległości studni od granicy działki, kanalizacji, szamba, rowu drogowego. Wszystkie te parametry opisane są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Określają one warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie.

Czy na studnię głębinową potrzebne jest pozwolenie?

Pozwolenie na budowę studni głębinowej będzie nam potrzebne wówczas, gdy jej głębokość wynosi 30 m, a pobór wody będzie większy niż 5 m3 na dobę. Budowa studni wymaga także uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Warto zatem zapoznać się również z ustawą prawo wodne.

Wybudowanie studni to nie wszystko. Zanim zaczniemy korzystać z wody, należy wykonać niezbędne badania. Trzeba też pamiętać o ich systematycznym powtarzaniu. Studnię należy również czyścić. Co 2 lata zalecane jest wybranie wody i dokładne oczyszczenie dna studni wraz z dezynfekcją. Zwykle przeprowadza się chlorowanie.

Jaką pompę wybrać do studni głębinowej?

Podczas wyboru pompy do studni głębinowej musimy zwrócić uwagę na parametry urządzenia. Do tych najważniejszych należą wydajność, wysokość podnoszenia i moc silnika. Pompa musi poradzić sobie z wypompowaniem odpowiedniej ilości wody na właściwą wysokość. W przypadku domów jednorodzinnych zwykle wybiera się pompy głębinowe zatapialne i samozasysające.

Pompy zatapialne

Pompy zatapialne mogą patrzeć wodę z głębokości nawet 200 m. Urządzenie to składa się z silnika pompy i wirników, które umieszczone są na rurze w studni pod powierzchnią wody. Jej zaletą jest cicha praca i duża wydajność.

Pompy samozasysające

Pompy samozasysające są montowane w budynku. Łączą się ze studnią za pośrednictwem rury zasysającej wodę.  Następnie tłoczą ją do budynku. Mogą one pompować wodę z głębokości do 7 m. Z tego względu są tanie w zakupie i łatwe w naprawie. Należy się jednak liczyć z głośną pracą i niższą wydajnością tłuczenia niż przypadku pomp zatapialnych.